لیوان مرطوب کننده دستگاه اکسیژن ساز خانگی

1 دقیقه
0 دیدگاه
احیا گستر
زمان مطالعه: 1 دقیقه

استفاده از دستگاه اکسیژن ساز در برخی از بیماران سبب خشکی گلو، دهان، بینی و سیستم ریوی می­گردد. به منظور جلوگیری از خشکی سیستم تنفسی بیمار، 2 عدد لیوان مرطوب کننده روی دستگاه اکسیژن ساز خانگی تعبیه شده است. یک لیوان قسمت جلویی دستگاه با شلنگ کوتاه تر و یک لیوان در قسمت جانبی دستگاه با شلنگ بلند تر.

می­توان لیوان را از مسیر اکسیژن دستگاه حذف کرد اما قرار گیری لیوان در این مسیر، سبب افزایش رطوبت و کاهش خشکی دستگاه تنفسی بیمار می گردد. جهت استفاده از لیوان مرطوب کننده دستگاه اکسیژن ساز، بایستی حتما از آب مقطر استفاده کرد. استفاده از آبی به جز آب مقطر منجر به رسوب و گرفتگی لیوان و شلنگ داخلی لیوان می گردد.

درب لیوان مرطوب کننده را باز کنید سپس آب مقطر را درون لیوان بریزید. میزان آب مقطر بایستی در حد فاصل مینیمم و ماکسیم باشد. دقت کنید میزان آب بیشتر از خط  ماکسیمم نشود زیرا آب به داخل نازال اکسیژن نفوذ می کند. سپس درب لیوان را ببندید و در جای مخصوص خود قرار دهید. دقت کنید که درب لیوان مرطوب کننده به صورت صحیح بسته شود و رزوه های درب و بدنه لیوان به درستی در جای خود قرار گیرند تا اکسیژن از لیوان نشتی ندهد. یک سر شلنگ سیلیکونی را به خروجی اکسیژن روی دستگاه و  سر دیگر را به این قسمت ورودی لیوان متصل کنید. سپس یک سر نازال اکسیژن یا ماسک اکسیژن را به خروجی لیوان وصل کنید و سمت دیگر را روی صورت بیمار قرار دهید.

در این قسمت از لیوان یک سوپاپ قرار دارد. در 4 حالت از این سوپاپ صدای صوت شنیده می شود:

  • اگر درب لیوان به درستی بسته نشود.
  • انتهای شلنگ داخلی لیوان به علت رسوب آب مسدود شود.
  • شلنگ نازال یا ماسک اکسیژن، دچار تاخوردگی شود یا مسدود گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.