آموزش کار با دستگاه اکسیژن ساز خانگی برند EGT

2 دقیقه
0 دیدگاه
احیا گستر
زمان مطالعه: 2 دقیقه

-نحوه عملکرد دستگاه اکسیژن ساز خانگی

دستگاه اکسیژن ساز جهت بالا بردن اکسیژن خون بیمار است و بیمارانی که با افت اکسیژن مواجه هستند بایستی از کپسول اکسیژن یا دستگاه اکسیژن ساز استفاده کنند.

کمپرسور دستگاه اکسیژن ساز خانگی، هوای محیط آزاد را می ­گیرد و اکسیژن هوای محیط، طی یک فرآیند شیمیایی در سیلندرها حاوی پودر زئولیت از هوا جدا می گردد و در نهایت اکسیژن را با درصد خلوص بالا از طریق خروجی دستگاه با ماسک یا نازال به بیمار می­ رسد.

جهت استفاده از دستگاه اکسیژن ساز خانگی ابتدا باید کابل برق را به پریز برق و سوکت ورودی برق که روی دستگاه قرار دارد وصل کنید و دکمه روشن/خاموش را فشار دهید تا دستگاه شروع به کار کند.

صدای بسیار کمی حین کارکرد دستگاه شنیده می شود که این صدا در اثر عملکرد کمپرسور و هم چنین تخلیه هوا از زیر دستگاه می باشد.

2-نحوه تمیز کردن و زمان تعویض فیلترهای دستگاه اکسیژن ساز خانگی

دریچه ایی که مشاهده می­ کنید، درب ورودی هوای دستگاه اکسیژن ساز خانگی می باشد. به منظور تولید اکسیژن از این قسمت هوای محیط وارد دستگاه می گردد. هوای محیط دارای گرد و غبار است. ورود این گرد و غبار به درون دستگاه، سبب کاهش راندمان کمپرسور و زئولیت و در نهایت کاهش کارایی دستگاه می گردد. جهت فیلتراسیون هوای ورودی، 3 فیلتر در مسیر هوا قرار دارد، یک فیلتر داخلی که در سرویس سالانه بررسی می گردد و دو فیلتر بیرونی که باید توسط بیمار تمیز و تعویض گردد.

 بعد از باز کردن درب، ورودی اولین فیلتر را مشاهده میکنید. به این فیلتر اصطلاحا، فیلتر مشکی پنجره ایی می­ گویند. لازم است این فیلتر هر هفته با سشوار باد سرد تمیز گردد تا گرد و غبار و خاک چسبیده به فیلتر از آن جدا گردد. در صورتی که به علت استفاده طولانی مدت از دستگاه، فیلتر بیش از اندازه کثیف شد آن را بشورید. از چلاندن فیلتر خودداری کنید و اجازه دهید فیلتر کاملا خشک شود. سپس آن را در جای خود قرار دهید.

دومین فیلتر هوا، این فیلتر سفید کاغذی می باشد که به آن اصطلاحا فیلتر لیوانی می گویند. لطفا این فیلتر را نیز همراه با فیلتر مشکی به صورت هفتگی بررسی کنید. این فیلتر قابل تعویض است و  بعد از مدتی استفاده فیلتر از سفید به خاکستری تغییر رنگ می دهد. به طور معمول هر 2000 تا 3000 ساعت کارکرد دستگاه باید تعویض گردد. توجه شود در شهرهایی که آلودگی هوا نسبتا زیاد هست لطفا این فیلتر در زمان های کوتاه تری تعویض گردد. به منظور تعویض فیلتر لیوانی، ابتدا شلنگ متصل به لیوان را از خار بدنه دستگاه جدا کنید. سپس درب لیوان را بچرخانید تا از بدنه لیوان جدا گردد و بدین صورت فیلتر را از بدنه لیوان خارج کنید و فیلتر جدید را جایگزین کنید. دقت کنید که فیلتر به درستی تا انتها در جای خود قرار بگیرد. سپس درب لیوان را ببندید و آن را در محل خود قرار دهید. در این مرحله توجه کنید که قسمت سیلیکونی سفید رنگ انتهای لیوان و نیز شلنگ متصل به لیوان به درستی در جای خار خود قرار گیرند. جهت تهیه فیلتر دستگاه با واحد خدمات پس از فروش شرکت احیا گستر طب فرآیند تماس بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.