اتصال دستگاه کمک تنفسی NIV به دستگاه اکسیژن ساز خانگی

2 دقیقه
0 دیدگاه
احیا گستر
زمان مطالعه: 2 دقیقه

در صورت استفاده همزمان بیمار از دستگاه اکسیژن ساز خانگی و دستگاه کمک تنفسی NIV جهت راحتی اتصال دو دستگاه به یکدیگر، دستگاه کمک تنفسی را به فلومتر دوم متصل کنید. جهت اتصال، حتما شلنگ رابط اکسیژن را به کانکتور اکسیژن متصل به تیوب دستگاه کمک تنفسی اتصال دهید. لطفا جهت ارتباط دو دستگاه حتما از کانکتور اکسیژن استفاده کنید و از اتصال شلنگ رابط اکسیژن به ورودی اکسیژن تعبیه شده روی ماسک بیمار اکیدا خودداری کنید.

چرا از کانتکور اکسیژن به جای ورودی اکسیژن روی ماسک استفاده کنیم:

1-به علت وجود سوراخ های بازدمی روی ماسک بیمار، اتصال شلنگ رابط اکسیژن به ماسک بیمار سبب می شود که مقدار اکسیژن زیادی همراه با بازدم بیمار خارج شود و در عمل اکسیژن رسانی بیمار دچار اخلال میگردد.

2- بیمار در حین خواب ممکن است به پهلو بچرخد و یا با حرکت دست سبب جدایی شلنگ رابط از روی ماسک گردد.

3-امکان تاخوردگی و پیچ خوردگی شلنگ اکسیژن وجود دارد که در این حالت اکسیژن رسانی به بیمار میسر نیست.

4-اتصال و جدا کردن شلنگ رابط اکسیژن به ماسک به مرور  زمان ممکن است سبب شکستگی ورودی اکسیژن ماسک گردد که در این حالت باید ماسک تعویض گردد.

به دلایل مطرح شده، جایگزین کردن کانکتور اکسیژن در مسیر دستگاه کمک تنفسی NIV به جای استفاده از ورودی اکسیژن ماسک، امری اصولی،کم هزینه و با خطرات کمتری برای بیمار می باشد.

جهت روشن کردن دستگاه ها، ابتدا دستگاه کمک تنفسی را روشن کنید سپس اقدام به روشن کردن دستگاه اکسیژن ساز کنید و جهت خاموش کردن دستگاه ها، بالعکس عمل کنید یعنی ابتدا دستگاه اکسیژن ساز و سپس دستگاه کمک تنفسی را خاموش کنید.

در صورتی که بیمار از دو دستگاه به صورت همزمان استفاده میکند، جهت مرطوب شدن هوای ورودی به سیستم ریوی بیمار، از مرطوب کننده دستگاه کمک تنفسی استفاده گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.